Hastánc lazán!

Most kezdenél hastáncolni? Ez a GY.I.K. neked szól!

Tizenéves sport tapasztalatom azt mutatja, hogy kétféle ember létezik: az egyik az, aki még sosem járt semmilyen mozgás órán, fogalma sincs arról, milyen felszerelés kell, mi történhet az órán, stb. És ez teljesen rendben is van így, nem áll szándékomban cinkelni ezeket az embereket. A másik típus az, aki hosszabb-rövidebb ideig sportol(t), táncol(t), akár profi szinten is, az tudja, hogy kell egy valamilyen gatya, póló, esetleg cipő.

Azonban, amikor befut hozzám egy jelentkezés a kezdő hastánc órámra, szinte kivétel nélkül mindenki kifaggat a legaprób részletességig, első körben általában a praktikus dolgokat illetően, függetlenül attól, hogy a fent említett csoportok közül melyikbe tartozik. A hastáncot körbe lengi egy sejtelmes légkör, és biztosan emiatt is van az, hogy ennyi mindent tudni akarnak a nők, mielőtt eljönnének az első hastánc órájukra.

Egyszer már írtam egy összeállítást, ami egy nem hagyományos GY.I.K. volt, és ott meg is fogadtam, hogy nem fogok klasszikus kérdéseket megválaszolni. Úgy érzem, hogy márpedig igenis itt az ideje, hogy pár nagyon alapvető kérdésről is írjak. Persze azt garantálom, hogy mindezt természetesen a nem hagyományos stílusomban fogom végrehajtani 😀

Felszerelés – mit vigyek az első hastánc órára?

Nézzük a tesi cucc listát. Kényelmes nadrágot vagy szoknyát, illetve egy olyan pólót szoktam javasolni, amiben látszik az alak rendesen. Nem kell feltétlenül már az első órán kidobni a hasat, az ráér később is, amikor már oldottabb a hangulat. Én is csak akkor szoktam, ha pl. sötétebb póló van rajtam aznap, és szeretném jól szemléltetni az izolációkat vagy ha éppen dögletes meleg van, mert akkor a hiúság is hőgutát kap, és inkább csak a túlélésre játszunk.

Itt megjegyzem, hogy amikor én kezdtem, még elég nagy divat volt a nagy, bő szoknya használata, manapság inkább mindenki cicanadrgában van, a szoknyát pedig valamilyen kendő vagy spéci hastáncos gyakorlós ruházat helyettesíti.

És igen, ha van, hozhatsz magaddal egy szép kendőt, amit a csípődre köthetsz, de az én stúdiómban van mindig egy csomó, amiből lehet válogatni, kölcsönkérni.

Tánc cipő nem kötelező sehol, magassarkúban eleve nem szoktunk nagyon táncolni. Ha viszont fázós a lábad, akkor mindenképpen gondoskodj zokniról, inkább, mint hogy felfázz. Vannak olyanok is, amelyek talpán kicsi szilikon korongok vannak, ezáltal biztosítják a tapadást még az extrémen felvikszolt vagy lelakkozott talajon is.

Forrás: www.fleurestelle.com

Alkat, életkor – nem vagyok túl kövér/sovány, fiatal/idős a hastánchoz?

Erre gondolj: Gombóc Artúr! 😉 Ő az, aki szereti a lyukas csokoládét, a kerek csokoládét, a szögletes csokoládét, a mogyorós csokoládét, az étcsokoládét, a fehér csokoládét, stb-stb-stb. Tehát mindegy, hogy mekkora vagy, milyen magas, milyen széles, milyen alakú, NEM SZÁMÍT!

A hastáncra MINDENKI ALKALMAS.

Láttam már 40 és 120 kg között mindenféle táncost, és annyit elmondhatok, hogy rohadtul nem az volt a lényeg, hogy volt-e rajtuk felesleg vagy zongorázni lehetett-e a bordájukon. És pont ezt szeretem a hastáncban, hogy nincs nagyon jelen a médiában nyomatott uniformizált testkép nyomása. (Jó, előfordul, de az már a professzionális berkekben jellemzőbb. Erről lehet, hogy fogok majd írni a egy cikket később.)

Mivel a hastáncban nincsenek akrobatikus követelmények, még csak spárgázni sem muszáj tudni, ezért nem számít, hogy ki milyen testi adottságokkal érkezik az első órájára.

Ugyanez a helyzet a korral is. Szerintem 5 éves kortól felfele bármeddig hastáncolhat egy nő. Hastáncolni nemcsak a testalkat vagy fizikai képességekhez mérten, hanem az életkorhoz illeszkedve is lehet. Egy kislánynak teljesen más mozdulatok, koreográfiák és zene való, mint egy fiatal felnőttnek vagy egy érett dámának.

Forrás: Dove Real Beauty Campaign

Fogyás, alakformálás, esztétikus mozgás – le tudok fogyni a hastánccal?

Azért is írtam ebbe a sorrendbe a címben a szavakat, mert általában ez a preferált prioritás a nőknél, ha mozgásról van szó – legalábbis ez a tapasztalatom. Ha te is így vagy ezzel, akkor ki kell ábrándítsalak: pont fordítva van a hastáncban 😀 De szerintem ez egyáltalán nem baj. Miért?

Azért, mert a hastánc az nem egy funkcionális edzés, hanem egy nagyon sok összetevőből álló, komplex valami. Tánc, életmód, kultúra, nőiség, harmónia önmagunkkal. Emiatt nem is lehet elvárni a hastánctól, hogy 3 hónapon belül veszítsünk x kg-ot. Már csak azért sem, mert nagyon eltér a többi tánctól vagy sporttól, mégpedig azért, mert a legapróbb mozdulatok is egészen bonyolultak, amit eleinte nagyon lassan, lebontva kell megismerni majd gyakorolni, ezért lehet, hogy fizikailag eleinte nem is kimerítő a hastánc óra.

Ami viszont már az elején is megedzi a testet, az a helyes tartás gyakorlása. Nem egyszer hallom kezdő, de még a haladó tanítványaimtól is, hogy azért befigyel rendesen az izomláz a hátban, vállban, karban, combban, törzsben. Ez viszont a test formálódásához vezet elsősorban.

Fogyni hastánccal pedig abban az esetben lehet, hogy ha nemcsak heti egyszer foglalkozik vele az ember, hanem hetente többször, rendszeresen. Persze az nem segít, ha az ember közben tömi magát finomított, mű vackokkal. Arra is láttam már példát, meg említhetném a saját esetemet is, hogy a tánc olyan örömforrássá vált, hogy nem is kellett már annyi orális úton megszerezhető boldogság (KAJA – miért, te mire gondoltál? 😛 😀 ), mint előtte.

Egészségi állapot – mi kell ahhoz, hogy egészségesen hastáncolhassak?

Ez az, ami a formától, külalaktól független, akár teljesen. Kérlek, mindig beszéld meg a hastánc tanároddal, hogy ha van valamilyen betegséged, ami befolyásolhat téged a mozgásban. Persze a jó tanár rá is kérdez erre az első alkalommal. Ez lehet bármi: magas vérnyomás, kardiovaszkuláris problémák, mozgásszervi nyavalya, derék vagy térdfájdalom, cukorbetegség, idegrendszeri dolgok. Nem kell feltétlenül az egész csoport előtt, nagy dobra verni, de egy tánctanár számára nagy felelősség az, hogy mindenki testi épségére vigyázzon.

Táncos múlt, előképzettség – szükség van rá a hastánc elkezdéséhez?

Nem szükséges hozzá, nulla tánc tudással is bármikor elmehetsz egy kezdő hastánc órára. Persze az előny, ha van már valamilyen táncos tapasztalatod, főleg a ritmus tartás, lépések miatt. Én, mielőtt hastáncos lettem volna, nagyon sokáig elutasítottam a táncot, mondván, az nekem való. Aztán jártam 3 évig táncházba, de az sem nevezhető annyira komoly tánctudásnak. Eleinte nem is az a lényeg, mindjárt mondom, miért.

Türelem – ???

Nem azt mondom, hogy a hastánc az rakéta tudomány. De azért eléggé szofisztikáltak a mozdulatok, amiket bizony nagyon sokat kell gyakorolni ahhoz, hogy igazán szépek legyenek. Ahogy abban a korábbi összeállításomban is írtam, előfordulhat, hogy egy jó darabig nem leszel teljesen elégedett azzal a mozgásminőséggel, amit a tükörben látsz. Ilyenkor jön kapóra egy jó tanár, aki megnyugtat és bátorít, aki egyből kihangsúlyozza a változást, a fejlődést a munkádban, és megerősít, hogy jó úton jársz, jó, amit csinálsz.

Ez azért is érzékeny téma, mert magamon is tapasztaltam sokszor, hogy hajlamos voltam pl. a mozdulataimat a saját nőiségemmel azonosítani. Magyarán, ha nem volt szép, akkor én sem voltam eléggé nő. Arról nem is beszélve, hogy a mozdulatok helyett sokáig csak a hurkáimat voltam képes vizslatni a tükörben. Ezeket a gondolatokat jobb minél előbb elengedni, ha vannak, sok bosszúságtól kímélheted meg magadat 🙂

Remélem, hogy ez, valamint a korábbi összeállítás sikeresen megválaszolt minden, benned felmerülő kérdést és eloszlatták a kételyeket! Ha van valami, amit kérdeznél még, akkor írd ide kommentbe vagy vedd fel velem a kapcsolatot az elérhetőségeimen 🙂

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!