Gyerekhastánc – cuki riszálgatás vagy “Lolita jelenség”?

Amit múltkor láttam a Facebookon, kiverte a biztosítékot és úgy döntöttem, erről mindenképpen írnom kell. Még akkor is, ha túl provokatív a téma…A következő postot egy, a hastáncos körökben keringő videó inspirálta. Nem vagyok erkölcs csősz, mindenki azt csinál, amit akar, és ami jól esik neki. Viszont ez a videó egy csomó kérdést felvetett bennem. És úgy döntöttem, hogy a véleményemet őszintén szerentém megosztani veletek a post későbbi részében. A videón egészen apró kislányok, gyakran egymás elé állva táncolnak egy versenyen. A videót lentebb megosztom, azonban előbb szeretnék egy kicsit írni a gyerek hastáncról általánosságban, ahogy én látom.

Mikor érdemes elkezdeni hastáncolni?

Sokunkban felmerülhet a kérdés, hogy milyen kortól érdemes/szabad elkezdeni a hastáncot. Érdekes, hogy az nem nagyon merül fel senkiben (legalábbis nem hallottam még senkit azon merengeni), hogy mikortól érdemes/szabad a balettot elkezdeni. Mert ugye azt nem lehet elég korán. Vagy a társastáncot, latin táncokat, népi táncokat. Mert ezen utóbbiak mind jók hajlékonyság, mozgáskoordináció, ritmus, hagyományőrzés, stb. miatt. Ezt csak úgy az összehasonlítás végett említeném.

Persze ide egyből rá lehetne vágni azt az érvet, hogy a hastáncot azért nem szabad korán kezdeni, mert van egy igen erős szexuális töltete. Biztos, hogy ez az oka annak, hogy sokan nem tartják kislányok számára megfelelőnek a hastáncot? A balett is tartalmaz olyan elemet, a latin táncban megy simulás.

Minden táncban jelen van az a bizonyos vibrálás, az a megfoghatatlan izgalom, érzékiség, és ez így jó. Amikor a hastánc kerül szóba, mégis másként ítélik meg valahogy a minőségét. Talán azért, mert az (gyakran) szólisztikusan, emellett művészien, egyes szám első személyben, központba helyezve a nőt, teszi lehetővé a női önkifejezést, a táncban megélt mindent, amitől nő egy nő. És ebből a szexualitás sem maradhat ki. Szerintem ez a kiemelt szerep a lényegi különbség, nem pedig az, hogy az előadásmódja vagy az eszköztára kihívóbb lenne más táncoknál. Ez utóbbi magán az előadón is nagyban múlik, mint ahogy a többi tánc esetén is.

Szóval milyen korban érdemes elkezdeni a hastánot?

A kérdést nem tudom egy mondatban megválaszolni. Ami pedig innestől kezdve a válaszaimat és a gondolataimat illeti, szeretném leszögezni, hogy nincs közvetlen tapasztalatom gyerek hastánc csoporttal, gyerek edző viszont voltam egy darabig, amíg harcművészetet gyakoroltam (nyilván a kettő nem ugyanaz, viszont csak jelezném, hogy láttam már élőben is gyereket, nemcsak fényképen 😀 ). Nem vagyok se gyerek pszichológus, se édesanya. Hastáncolok és oktatok, tehát részemről teljesen szubjektív, egyúttal gondolat-, és párbeszédindítónak szánom a  véleményem.

A gyakorlat azt mutatja, hogy kb. 5-6 éves kor az a minimum, amitől elkezdik a hastáncot, de lehet akár ennél fiatalabb kis virágszálakat is látni hastáncolni. Ez a kor számomra azért is érdekes, mert, amennyire én tudom, a kisgyerekeknek kb. iskolás korig van egy elég erősen jelen levő szexuális érdeklődésük. Ezért játszanak egymásnak mutogatósat az oviban például. Mesélt már olyat az egyik tanítványom, hogy a 6 éves kislánya tök pucéran “hastáncolt” (utánozta az anyukáját) otthon a nappali kellős közepén, az apuka meg tépte a haját 😀 Hát ez van, ők még ezt másképp élik meg. Itt szerintem a szülő felelőssége, hogy ezt a gyerek otthon, biztonságosan megtehesse, játszon és ne kerüljön emiatt nyilvánosan kellemetlen helyzetbe vagy veszélybe.

Miért érdemes a kicsiknek is hastáncolni?

Ami szerintem lényeges, hogy a tánctanulást valóban nem lehet elég korán kezdeni, a harcművészetre ugyanez vonatkozik. Csak ott sem kezdenek egyből tényleges harci technikákkal, hanem előbb játékok, fogócska, bukfenc, stb. vannak, aztán mennek bele az adott stílus rejtelmeibe. A hastánc világán belül rengeteg mozdulatot és stílust különböztetünk meg. Egy kedves kolleginám fogalmazta meg baromi jól, amikor a fenti kérdést kaptuk, hogy az ún. folklór táncokkal érdemes kezdeni. Ezek ugyanis nagyon hasznosak abból a szempontból, hogy a gyerekek megtanulják a tempó tartást, a fegyelmezett munkát, fejlődik a koncentrációjuk és a mozgás koordinációjuk. Abban is van már egy kis csajosság, de jellemzően nem annyi, mint a klasszikus hastáncban vagy akár a latin táncokban.

Persze ettől még lehet tanulni klasszikus orientális tánctechnikát is. Sőt, az aztán a mozgáskoordináció és tartásjavítás! És ezt be lehet csomagolni kedves, játékos, hercegnős köntösbe. Tehát szerintem nem kell attól félni, hogy a hastánc tanár néni “kurválkodásra” tanítja a kislányokat 🙂 Viszont itt jön képbe a tanár felelőssége és hozzáállása, hogy mit és milyen formában enged színpadra, és a szülőé is persze.

Gyerek hastánc előadás

A felelősség kérdése megint csak kulcsfontosságú. Ami a tanárnál ÉS a szülőnél pattog. Nekik nagyon kell tudniuk és érteniük ezt. Sajnos sokszor láthatjuk például a gyerek szépségversenyeken, hogy a szülők zselé aggyal minden marhaságot megcsináltatnak szegény gyerekkel, és a jóérzésű emberekben egyből megjelenik a szekunder szégyen érzet, amikor restellkedünk a szülő helyett is.

Nekem az a véleményem, hogy a kedvesség és a gyermeki báj, amit érdemes megmutatni egy kislányból a színpadon, és a szép mozdulatok. Igazán örülök annak, hogy ilyenekre is van jó példa.

Az a bizonyos videó

UPDATE 2018.04.01!!! A videót, amit szerettem volna megmutatni nektek, a tulajdonosa letörölte, szóval csak prózában tudom elmondani a későbbiek folyamán, hogy mi is volt benne. Bár jobb is így, engem rázott a szekunder szégyen, amikor láttam azokat a szegény 5-10 éves közötti kislányokat a színpadon 🙁

Mindenkinek más a tűréshatára. Egy hat éves kislányt dögösnek beállítani vagy (komolyan) annak gondolni az alapján, amit csinál, meg ahogy kinéz, azért az már nagggyon necces…Az én tűrésküszöböm ezen a téren nagyon alacsony, mondok is egy példát. Hallottam felnőtt, 30-as férfiakat arról beszélni, amikor elnézegettek egy 13 éves lányt, szó szerint nyálcsorgatva, hogy húúú de jó nő lesz ebből 3 év múlva. Jesszus, még akkor is csak 16 lesz. Hát, fiúk, gratulálok, leülhettek, egyes!

Kanyarodjunk rá a lényegre. Íme a videó, ami egy nagy és neves nemzetközi hastánc fesztiválon készült. Sajnos nem tudom ide berakni, az instagramról már leszedték, ez egy, a Facebookon megosztott insta videó, itt tudjátok megnézni.

Ahogy fentebb is írtam, ezt a tartalmat már nem lehet megtekinteni, ezért röviden összefoglalom a lényeget. 1 perces instagram videó egy nagy, nemzetközi fesztiválról, ahol 5 és 10 év közötti kislányok a korukhoz nagyon nem méltó sminkben (full sminkben műszempillával, mindennel!!!), ruhában és kifejezésmóddal táncolnak, vagy 30-an egy színpadon. És akkor folytatódjék az eredeti szöveg…

Először nem igazán tudtam, mit reagáljak. Vettem már részt olyan versenyen, ahol egyszerre többen álltunk a színpadon az egyik körben, és egymásra “rátromfolva”, egyszerre táncoltunk és igyekeztünk felhívni magunkra a zsűri figyelmét. Szerintem ez egy szar dolog, nagyon nem kedvelem. Az, hogy ilyen kiélezett helyzetben nyomják a kiscsajok, már önmagában nagyon visszás.

Aztán a ruhák, és a smink…Profi, felnőtt kosztümök, az egyik lánykának még ki is van tömve a melltartója. Vajon mit gondoltak a szülők??? “Kislányom, úgy nézel ki, mint egy nagyon alacsony 16 éves. Biztosan meg fogod nyerni magadnak a zsűrit!” Vagy mi lehetett az anyukák fejében? WTF??? Az egyik kislánynak még műszempillája is van, a másiknak a szoknyája egy kisnadrágra rávarrt rojt sor, eszem megáll 😀

Aztán a tanárok. Kedves tanárok, mi a frászkarika vitt rá benneteket arra, hogy úgy döntsetek, hogy ez így jó ötlet lesz? Nem tűnt fel, hogy kicsit hibás a kép? Arról nem is beszélve, amilyen stílusban táncolnak a lányok. Lefogadom, hogy ti őriztétek meg a plüss macit, amíg fent voltak a törpicsekek a színpadon.

És végül, de nem utolsó sorban, kedves fesztivál szervezők! ??? De komolyan…??? Nektek ennyire csak a pénz számít, hogy meg kellett rendezni ezt a húspiacot ezeknek a lányoknak?

Kollektív bukta, és szomorú nagyon.

Ilyen van néha, és a reakciókat elnézve biztos vagyok benne, hogy sok vélemény eljutott hozzájuk is, és remélhetőleg úgy a szervezők, mint a szülők és a tanárok változtatnak majd kicsit a hozzáállásukon. Én továbbra is hiszek abban, hogy a hastánc pozitív hatással van a kicsikre is, egy tapasztalt kedves, szeretetteljes és józan ítélőképességgel rendelkező oktatóval a lánykák meglelhetik benne az őszinte, gyermeki örömöt, a mozgás és a játék örömét, valamint a tánckultúrát egyaránt.

Címkék: ,
Tovább a blogra »