Azt mondják, hogy felnőttként nagyon nehéz igazi barátokat szerezni. Ezzel nem tudok vitatkozni. 30 felett meg még nehezebb, hatalmas erőfeszítéseket kell belepakolni egy ilyen kapcsolatba, viszont az ember talán már jobban felismeri, kik azok az emberek, akikbe érdemes invesztálni. Na ezt is a bőrömön tapasztalom, és ha találok ilyen embert, nagyon tudatosan dolgozok azért, hogy minőségi, őszinte és igazi kapcsolatunk legyen.
Ja, mert hogy konkrétan egy gyerekkori barátom sincs. Én voltam a fejemben mindig a kis nyomi, akit soha senki nem nevezett a legjobb barátjának, és persze képtelen is voltam akárkit megtartani közeli barátként 😀 Ezen ideje volt változtatni, és kértem, hogy végre olyan emberekkel is találkozhassak, akikkel esélyem van barátságokat formálni.
Az egyik ilyen személy, akit szerencsére megismertem, a most következő interjúm alanya, Szilágyi Dóri, akit nagyon értékes embernek tartok és meglepően (vagy nem meglepően) nagyon sok a közös bennünk. A számos tulajdonságból kiragadva többek között a professzionalizmus iránti igény, a hosszas, vargabetűkkel és tapasztalással színesített útkeresés és a választott szakmája iránti szerelem, elköteleződés.
Dóri profi sminkes és stílustanácsadó, aki teljesen demisztifikálja azokat az esetleg előítéleteket, miszerint a szépségipari munkások üresfejűek vagy csak a cicomából áll az életük. Az én világnézetemhez nagyon közelálló, szeretetteljes gondolatokat oszt meg velünk az alábbiakban, olvasni a sorait felüdülés és bárki erőt meríthet belőlük.
1) Mesélnél nekünk kicsit a szakmai előéletedről? Mit tanultál és mivel foglalkoztál, mielőtt megszerezted volna a sminkes és stílustanácsadó képesítésedet?
Jóformán mindennel. Újságíró, rendezvényszervező, csapatvezető, irodavezető, asszisztens, recepciós, pénzügyi asszisztens, takarítónő, eladó, üzletvezető helyettes, adminisztrátor (ez mondjuk elég rövid életű volt, ) stb. Általában nem egy munkám van egyszerre. Van ugyebár egy bölcsész végzettségem, amivel párhuzamosan elvégeztem egy marketing képzést is a gazdaságin. Bölcsészként az ember megtanulja, hogy nagyon nehéz elhelyezkedni a saját szakmájában, de valamiből élni kell. Viszont az évek alatt sokat tanultam arról, hogyan oldjak meg önállóan kreatív feladatokat. Emellett bécsi és németországi kitérőm előtt elvégeztem egy barista tanfolyamot is, amit azóta inkább csak szeretetből űzök, és főként a barátaimnak.
2) Miért pont a sminket és a stílustanácsadást választottad?
Nagyjából tíz éve kezdett el érdekelni, eleinte főként a smink. Mivel képzőművész barátok mellett nőttem fel, így ez a fajta közeg nem állt távol tőlem. Az egyetemen és a főiskolán is a vizuális kommunikáció, illetve az alkalmazott művészetek voltak a specializációim. A sminkes szakmában benne van az a fajta nőiesség és női eszköztár, amivel, ha valaki rendelkezik, biztos, hogy formálni tudja önmagát és környezetét. Más kérdés, hogy idővel hova lokalizálja magát az ember, a divat világa ugyanis sok esetben inhumánus, illetve ma már egy bizonyos társadalmi felelősségvállalással is jár.
Amikor hazajöttem külföldről és itthon vállaltam újra munkát, otthontalannak, elveszettnek éreztem magam, kellett valami új, amit valóban szeretetből és szívvel csinálok. Így, édesanyám javaslatára, belevágtam.
Sok érdekes emberrel és munkával találkoztam az eddigi éveim során, de az utóbbi időszakban nagyon elkezdett bennem munkálni a vágy arra, hogy ne pusztán a megélhetésért gürizzek, mert abban sajnos piszkosul ki lehet égni.
https://www.facebook.com/szilagyidomakeup/
3) Miben segít téged ez a sokrétű tudás a mindennapokban, mivel gazdagodtál általa?
Noha, úgy vélem, ahogy öregszem, egyre zárkózottabb leszek, egyre jobban odafigyelek, kivel mit osztok meg és kivel tartom szervesen a kapcsolatot, de azt hiszem, megtanultam mások nyelvén is kommunikálni. A smink ugyanis egy kommunikációs eszköz, általa közvetíteni tudunk érzéseket, vágyakat, elfedni és kiemelni, illetve játékra hívni kreativitásunk. Mindemellett ha az ember olyan projektekben vesz részt, segítő-jelleget is kap az egész. Illetve, imádom, ahogy megszületik egy-egy mű, kampány, projekt. Szeretem a nem alá-fölé rendelt, hanem az egymás melletti kooperatív és konstruktív viszonyokat, amit ezen a területen viszonylag sokszor megtapasztaltam, míg sajnos több egyéb munkámról ez nem volt mindig elmondható.
4) Áruld el: hogyan lehet egyszerre trendinek is lenni, és megmaradni annál, ami igazán jól áll, illik az emberhez?
Nem árulok el új dolgot, ha azt mondom, hogy a trendi dolgok általában nagyon kevés embernek állnak jól. Inkább arra próbálok meg ösztönözni mindenkit, hogy ha ragaszkodunk az éppen trendi dolgokhoz, annak ellenére, hogy nem passzol hozzánk, akkor előtte inkább gondolja át az ember, mit érez valóban magáénak az aktuális divatból…Ha az egész csak a trendnek való megfelelésről szól, az már rég rossz. Sok esetben elég csak beemelni egy-egy divatos darabot, kiegészítőt vagy szabásmintát a saját stílusú ruhatárunkba, így máris trendibbnek érezhetjük magunkat anélkül, hogy megerőszakolnánk saját ízlésünket.
http://szilagyidomakeup.hu/
5) Sminkesként mi a te ars poeticád? Mire használod te a sminket, számodra miről szólnak ezek a külsőségek?
Az igazság, hogy nehezen tudok azonosulni a most futó szépségipari trendek közül elég sokkal. Értem ezalatt az „egyenarcúra” plasztikázott őrületet, a botox-mániát és hasonlókat. Tanáraim mindig azt tanították, hogy egy sminkes célja alapvetően nem az elfedés. Ezzel teljes mértékben egyetértek.
Mindenki rendelkezik olyan „védjegyekkel”, melyek különlegessé teszik az adott személyt. Éppen ezért, ahelyett, hogy valós vagy kreált hibáink folyamatos elleplezése lenne a cél, érdemes sokkal nagyobb hangsúlyt fektetni az egyedi tulajdonságok megtalálására és kihangsúlyozására.
Testünk és bőrünk az a ruha, amit életünk végéig hordunk, nem mindegy, hogyan bánunk vele.
6) Hol lehet látni a munkáidat? Melyik volt a legizgalmasabb projekt, amiben részt vettél eddig?
Az online oldalaimra: Facebook, honlap, blog, stb. igyekszem mindig felrakni a legfrissebb projekteket. Leginkább ott, illetve rendezvényeken, workshopokon is össze lehet futni velem.
Nem tudnék kiemelni egy konkrét kedvenc projektet kiemelni. Mindegyiket másért szeretem. Amikor stáb munka van, ott a közös, egymást segítő munkát szeretem. Az egyéni fotózások, tanácsadások során azt, hogy némileg azonosulnom kell a másik féllel, de bele kell vinnem magam is a közös munkába. A szakmai, karrier és női-pszichológiai workshopokban pedig számos nagyon kemény és nagyon érdekes sorssal találkoztam. Ilyenkor érzi igazán az ember, hogy nincs egyedül.
7) Mik a terveid 2018-ra?
Próbáltam idénre kevesebb nagy léptékű dolgot belőni, hogy ne csússzak el a részleteken. Nyárig most kisebb projekteket vállalok, addig szakmai továbbfejlesztésen dolgozom. A meleg beköszöntével pedig jöhetnek az esküvők. Őszre pedig új-tematikájú workshopokat tervezek. Két igazán klassz kooperáció is kezd kibontakozni, ha elárulhatom, az egyik közös lesz (velem – a szerk.). 🙂 És még jó pár izgalmas dologgal készülök 2018-ra.
8) Sminkesnek lenni egy kicsit hasonlít valahol arra, mint amit a fodrászok, kozmetikusok, pszichológusok csinálnak: nőkkel foglalkozol, beszélgetsz velük. Milyenek ezek a nők, milyennek látod őket, a problémáikat, vágyaikat?
A nők nagy részének fogalma sincs róla, hogy valójában mennyit ér.
Nagy százalékukat egyáltalán nem érdekli, mi van rajta, milyen anyag, szín az honnan van és miért van. Mit ken az arcára, mit nem ken és miért. Legyintenek és közlik, nekik erre nincs idejük.
A másik része pedig csak egyetlen dolgot lát ebben, az örök fiatalság fals ígéretét. Számos nő, kortól függetlenül, amikor eljön hozzám, kéri, hogy tüntessem el a ráncaikat.
Szeretek beszélgetni velük , mert nagyon sok érdekes történetet hallok. Minden arcban ott van az adott ember sorsa, jelleme.
Nőnek lenni nagyon nehéz. Mindig is ezen a véleményen voltam. Viszont, ha már ezt „dobta a gép”, akkor meg kell élni. Szerencsére olyan helyen és társadalomban élünk, ahol erre azért van mód és lehetőség.
9) Szerinted milyen kihívásokkal kell szembenéznie a 25 feletti csajoknak?
30-ig nem aggódnék… 🙂 Komolyra fordítva a szót, minden korosztálynak megvannak a saját nehézségei. Szerintem, 25 fölött talán a legnagyobb kihívást a saját magunkért történő felelősség vállalás jelentheti. Egy idő után érdemes tudomásul venni, hogy csak egy van belőlünk, hiába kapjuk sok helyről, hogy mindenki pótolható. Nem, senki nem az!
10) Szerinted mik azok a “szépséghibák” vagy egyéb kifogásolni valók, amiket a nők említenek magukkal kapcsolatban és miért?
Bármi…de tényleg. Ha valami hangsúlyos az arcon, akkor általában az, az alakjával pedig szinte egy nő sem elégedett. Persze, hiszen az öregedés, mint olyan manapság nem elfogadott. Úgy vélem, hogy az önfejlesztés (külső-belső) nagyon fontos dolog, az illúziókergetés pedig teljesen felesleges.
11) Te magad jógázol, jazz balettre jársz. Mit ad neked ez a két mozgásforma, miért fontos számodra?
Sajnos most mind a kettőt félre raktam kicsit. Jelenleg a rapidabb, leugrom egy tornára vagy elmegyek futni mozgásforma van porondon, viszont egyik sem dob fel annyira, mint a tánc és a jóga.
A jóga a lassú, de látványos sikerélményt jelenti számomra, a táncban leltem meg anno a nőiességem. Számtalanszor küzdöttem meg azzal, hogy általában nálam sokkal profibbakkal voltam egy órán és régen a tükröt is utáltam. Viszont, amikor elfogadtam, hogy én ezt valószínű soha nem fogom olyan szinten űzni, mint ők, elkezdtem mások helyett a saját testemre és testkultúrámra figyelni és akkor láttam a változást.
12) Mi a véleményed a hastáncról, te próbáltad már? Miért gondolod, hogy hasznos lehet a nőknek?
Egyszer próbáltam, ahol megállapítottam, hogy más, mint a latin táncok. Ránézésre ez számomra is egyértelmű volt, de elképesztő, hogy a hastáncosok tényleg a központból (hasból) mozgatnak mindent. Szerintem, a hastánc, mint a legtöbb tánc, csodát tehet a test- és mozgáskultúrával. Nőként pedig abban is fejleszthet, hogy ez esetben nem a partnerre kell figyelni, hagyatkozni, hanem csak a saját testre kell összpontosítani.
13) Mi az a három dolog, amit a legfontosabbnak tartasz széles e világon? 🙂
Ohh, nem nagyon tudok kiemelni 3 dolgot. Sok van, ha mégis választani kéne:
Tisztelet, mások és magunk iránt
Egy hely, ahová el tudunk vonulni és önmagunk lenni
Az apró dolgok élvezete (mert valahol ez adja az élet értelmét)
***
Ha kedvet kaptál ahhoz, hogy magad is elmélyedj kicsit a sminkelés világában, és gyakran állsz színpadon, akkor a következő eseményt szívem teljes szeretetével ajánlom figyelmedbe. Dóri készített már nekem sminket és bizton állíthatom, hogy a kisujjában vannak azok a fortélyok, amelyekkel a számodra ideális smink elsajátítását te is könnyen megtanulhatod tőle. A részletekért kattints a képre 😉