Minden szerénytelenség nélkül kijelenthetem: elkészült a NAGY ALKAT ÉS HASTÁNC RUHA ENCIKLOPÉDIA! Amúgy nem lenne pofám ennyire fennhéjázva hirdetni, hogy milyen rohadt jó lett ez a mai bejegyzés, ha én magam írtam volna 😀 Nem én írtam, hanem két szuper tehetséges ifjú hölgy rakta össze szaktudásuk és tapasztalataik párlataként a következő sorokat.
Pár héttel ezelőtt Szilágyi Dóri sminkes-stylist barátnőmmel írtunk egy postot a színtípusokról. Akkor azt is megígértem, hogy lesz folytatása ennek a vonalnak, hiszen a hastánchoz a harmonikus megjelenés elengedhetetlenül fontos. Ahogy a “civil” öltözködésben, úgy a hastánc ruhák terén is elmondható, hogy változnak a ruhák. Tizenév-huszon évvel ezelőtt mindenki flitteres-pénzes török rucikat hordott, most pedig, ha valamihez kellene kötni a ruha stílust, akkor inkább az egyiptomi vonal, illetve a társas- és latintáncok világából ismert fazonok a divatosak.
A ruhatrendek jönnek-mennek, de a testalkatnak megfelelő öltözködés egy olyan örökérvényű szabály, hogyha azt betartjuk, akkor a divatnak ÉS az alkatunknak egyaránt megfelelő elemeket ötvözve lehetünk igazán jól öltözöttek a színpadon is 🙂
A mai postban közreműködik továbbá Kis Viktória is, aki amellett, hogy profi táncos, friss és üde színfolt is a hastánc ruha designerek palettáján. A post második felében tőle speciálisan a hastánc ruhák és alkatok viszonyáról olvashattok.
Lássuk hát Dóri tollából, mik az alapvető testalkatok. Persze itt is előfordulhat az, hogy nem tudod egyértelműen bekategorizálni magadat, mert kevert típus vagy, de ha nagyon elakadsz, keresd Dórit és ő segíteni fog neked 😉
Alkatokról általában
Amíg a dietetikusok javarészt két alkat-típussal „dolgoznak” testzsír, magasság tömegindexek tekintetében, addig a divatvilág ennél jóval több alkatot különböztet meg. Legtöbbször 5 alap típust különböztetünk meg, ám ezeknek is léteznek változatai. Ami pedig megbonyolítja az egészet, hogy az alkat bizony, a kor előre haladtával változhat, hogy ez kinek válik szerencséjévé, kinek nem, az abszolút egyén függő. Ahogy az is, hogy ki rendelkezik erősebb csontozattal és ki vékonyabbal, kinek milyen az anyagcseréje, ki milyen magas, stb. Kritikus önszemlénk közben ezt is vegyük figyelembe.
Az 5 alap típusról fogok mesélni, úgy gondolom, jobb az alapoknál kezdeni. Ha esetleg nem tudnád eldönteni, hogy pontosan melyik típusba tartozol, pl. körte vagy homokóra, akkor egy centi segítségével könnyebben megbizonyosodhatsz róla.
Alma
Az alma alkatú hölgyekre, ahogy a neve is utal rá, némi kerekség jellemző, ami szinte kifejezetten csak hasi tájékon jelenik meg. Ha híznak, rögtön „hasra megy” végtagjaik általában vékonyak.
- Mi áll jól nekik: Bármi, ami nem a hasra helyezi a hangsúlyt. Az alma alkatú hölgyek rendszerint formás lábakkal rendelkeznek, egy rövidebb szoknya vagy olyan, ami látszani engedi a lábakat, feszülős nadrág, egy szépen dekoltált felső, ingruha, szépen kiemeli az alma hölgyek előnyeit.
- Mit kerüljön el: A hangsúlyos öveket és a magasított derekú szoknyákat-nadrágokat.
Téglalap
Az egyik ún. „fiús alkat”. Sem a csípő, sem a derék nem hangsúlyos, a derék, a váll sokszor egyenlő széles a csípővel.
- Mi áll jól nekik: Amik picit nőiesebbé teszik az alkatukat. Itt is érdemes hangsúlyozni a melleket, fodros, váll résznél díszesebb felsőrészek, a lefelé bővülő nadrágok, rakott szoknyák (szélesítik a csípőt).
- Mit kerüljön el: Harang ruhák, a nagyon feszülős, egyenes szabású ruhákat.
Fordított háromszög
A másik „fiúsabb típus”. Ez esetben a váll, a hát és a mell szélesebb, mint a csípő, lábaik általában vékonyak. Ez esetben is az arányosságra érdemes törekedni, ami egyensúlyba hozza felső-, és alsótestet.
- Mi áll jól nekik: Lábhangsúlyos ruhákat, illetve a felsőtest optikai kicsinyítésére alkalmas ruhák. Ilyen egy lefelé bővülő fodros szoknya és egy V alakban dekoltált blúz. Tovább haladva ajánlanám az A-vonalú szoknyákat (lefelé bővül), bő nadrágok.
- Mit kerüljön el: csónaknyakú blúzokat, vállhangsúlyos ruhákat, és a nagyon skinny farmerokat.
Körte
A körte alkat csípője és fenék-része relevánsan hangsúlyos a felsőtesthez képes. Válluk és derekuk keskeny. Érdemes a felsőtestre fektetniük a hangsúlyt.
- Mi áll jól nekik: szélesebb nyakkivágású blúzok, a csípőben nem hangsúlyos nadrágok, az A-vonalú szoknyák az körte alkatú hölgyek barátai lehetnek. Amíg előbbiek szélesítik picit a vállat, a lefelé bővülő ruhadarabok enyhítik a csípő vonalát.
- Mit kerüljön el: A túlságosan bő pulóvereket, az egyenes szabású ruhákat, és a fenék-csípő részen feszülő nadrágokat.
Homokóra
Talán a legarányosabb testalkat, mégis egyes ruhákkal rettenetesen el lehet rontani az összképet. A homokóra alkatra jellemző, hogy a váll és a csípő szinte megegyező szélességű, míg a derék lényegesen keskenyebb.
- Mi áll jól nekik: Amik a vékonyabb derekat nem rejtik el és a mell-derék-csípő arányát kihangsúlyozzák. Ilyen például egy magasított derekú szoknya/nadrág, egy ceruza szoknya/ruha, az ún. átkötős ruhák, V-nyakú blúzok.
- Mit kerüljön el: a túlméretes blúzokat, tunikát, a szögletes-egyenes szabású ruhákat, a hatalmas kardigánokat.
Én egyébként (Gyöngyi) téglalap alkat vagyok, azt hiszem, beszerzek pár fodros cuccot meg rakott szoknyát ezek után most már mindenképpen :).
Lássuk, Viki milyen spéci hastánc ruha tanácsokkal egészíti ki a fenti értékes infókat!
Általában
Dóri felsorolása alapján már akár lehet is elképzelésed az alkatodnak megfelelő táncruhánkról, ám a hastánc ruhák jellegéből adódóan, itt akár egy-egy apró részlet is sokat változtathat az összképen. Ahogyan a civil ruháknál, a színpadi viseletnél sincs másként, itt is az előnyösebb területekre kell csalogatnunk a tekinteteket.
Van néhány alapvető trükk, amiket használva vagy éppen elkerülve elrejtheted vagy épp kiemelheted egy-egy adottságod. Egyszerű, de hasznos varázslat ez!
Alma
- Mi áll jól? Egy gazdagon díszített mell- és csípő rész nagyon szépen eltereli, a figyelmet onnan ahonnan szeretnéd. A magasabban sliccelt, vagy a mostanában divatos mini szoknyák, az izgalmas kivágások és a variált szoknyafazonok mind-mind szuper megoldások lehetnek erre.
A klasszikus testhálónál már csak a fekete testhálóval lehet karcsúbb hatást elérni, és egy kicsit sem lesz tőle kevésbé dögös egy ruha. Ugyanígy egy mattabb hatású egybe ruha – természetesen kellően hangsúlyos mell és csípő díszítéssel – meghozza a kívánt hatást.
- Mit kerülj el? A színes testhálókat, egybe ruhák esetén a fényes anyagokat, a teljes egészében testszínű csípő és melltartó megoldásokat.
Téglalap
Szerintem ez a legkönnyebben „hackelhető” testalkat. Minden olyan megoldás előnyös, ami a derékrészt optikailag egy kicsit keskenyíti vagy épp a csípőt és a mellrészt kiemeli.
- Mi áll jól? Ha szép hosszú a felsőtested, akkor a melltartóról lelógó anyag/lánc/csipke/díszítés lefelé keskenyedő formában máris megoldotta a feladatot. Ugyanígy egy jó helyen – vagyis közvetlenül a derék legvékonyabb része alá a csípő tetején – lévő haslánc keskenyíti és kiemeli a derekad íveit.
A téglalap testalkatnak jó megoldásai a 3D hatású, bross jellegű díszek és a fodrok, szóval csípő és mell részen is használd őket bátran, de figyelj, hogy nagyjából ugyanolyan hangsúlyt kapjon a csípő, mint a mellrész.
Kétrészes kosztüm esetén a fényes, csillogó anyagok kellemesen szélesítik és kiemelik a hangsúlyozni kívánt területet ezzel is vékonyítva a derekat. - Mit kerülj el? A teljesen zárt egybe ruhákat, hashálókat (színtől függetlenül).
Fordított háromszög
Ennél a testalkatnál érdemes a csípő, szoknya részre helyezni a hangsúlyt, ezzel balanszírozni kissé az arányokat. Ebben a műfajban mi sem egyszerűbb ennél?! 🙂
- Mi áll jól? Nagy, fodros, dús, dívás körszoknyák, ráncolt derekú és/vagy fenekű szoknyák szépen ellensúlyozzák a szélesedő felsőtestet. Természetesen itt is jótékony hatású a gazdagon díszített csípő rész. Melltartó esetén a vastag nyakpántok, félvállas, egyujjas felsőrészek szépen keskenyítik a vállakat.
- Mit kerülj el? szűk lapszoknyákat, a lent bővülő sellőfazonú szoknyákat, a hátul keresztpántos ruhákat, bolerókat.
Körte
Szinte pont a fordítottja az előbbinek.
- Mi áll jól? Dúsan díszített melltartók, felsőrészek, különleges vállpántok, karpántok, testláncok gyönyörűen kiemelik a kecses felsőtestet és optikailag arányosítják a formás csípővel.
Mivel hastáncruhákról van szó, itt a kerek, esetleg széles csípődről nem kell elterelni a figyelmet, SŐT! Erre az alkatra bármilyen fazonú szoknyát – bő, szűk, sellő, lapszoknya – vegyél fel bátran, de szűk szoknya esetén érdemes talán az arányokat figyelembe véve, egy leheletnyit finomabb díszítést választani. - Mit kerülj el? A kevésbé díszített, neutrális felsőrészeket, azokat a ruhákat amelyiknek a csípő része hangsúlyosabb.
Homokóra
Amennyire szerencsésnek tartják ezt a testalkatot, annyira könnyen el is rontható. De azért tény, hogy ha homokóra testalkatú hastáncosként panaszkodni kezdesz az alakodról, nagyon furcsán fognak rád nézni… 😀
- Mi áll jól? Szinte bármi, ami megőrzi az alakod arányosságát. Vagyis, az egyenlő mértékben díszített csípő- és mellrész, lehet ez kétrészes kosztüm vagy egybe ruha is. Ezentúl pedig nyugodtan kísérletezz fazonokkal, színekkel, anyagokkal, lógókkal, láncokkal.
- Mit kerülj el? Minden olyat, ami kitakarja a vékony derekad ívét, ami túl nagy hangsúlyt helyez egy területre, legyen az csípő-, mell- vagy vállrész.
Egy két tipp, ami alkattól függetlenül hasznos lehet, amikor táncruhát választasz, rendelsz, készítesz:
- Figyelj a szoknya hosszára! A túl rövid szoknya a leggyönyörűbb ruhát, alakot is képes elrontani. Szóval gonosz ellenség, kerüld el! 😀 Az extrémen hosszú szoknya gyönyörű tud lenni, de csak akkor javaslom, ha biztonsággal tudsz benne táncolni is.
- A kiegészítők a legegyszerűbb ruhát is fel tudják dobni, de még a „WOW” ruhákat is szemet gyönyörködtetően – nevükhöz hűen – kiegészítik. Arról nem is beszélve, hogy milyen jó érzést ad majd neked, mikor érzed, hogy teljes „harci díszben” vagy.
- Egy korábbi posztban már olvashattatok a megfelelő színek kiválasztásáról, kulcsfontosságú az összképhez.
Ami MINDENNÉL fontosabb:
Gondosan válogasd meg, hogy mi az ami valóban illik hozzád és csakis olyan ruhát vegyél fel, amiben jól érzed magad, tetszel magadnak és aminek a stílusa hozzád közel áll. Hiszen mi lehetne annál szebb, mikor egy nő a hozzá illő ruhában jól érzi magát?
Utószó
Már kb. 9,5 éve mozgok a hastánc világában, de valahogy ilyen mélységében még nem gondoltam bele azokba a praktikákba, amiket érdemes bevetni a kifogástalan megjelenés érdekében! Rengeteg infó van, de főleg, ahogy Dóri és Viki átadta az írásaikban őket, nagyon logikusak is egyben. Bár tuti nem fogok tudni mindent fejben tartani, úgyhogy időről-időre el fogom olvasni ezt a postot 😀 Ezt ajánlom neked is, használd bátran, oszd meg táncos vagy nem táncos barátnőiddel. Ha pedig úgy érzed, több tudásra és segítségre lenne szükséged smink vagy fellépő ruha kapcsán, keresd a csajokat! Az elérhetőségeik:
Szilágyidomakeup
***
Kis Viktória/ Viktória Design & Oriental Dance Costumes
facebook.com/viktoriakisdesign
***
Köszönöm, hogy elolvastad az írásomat! Ha tetszett, like-old és oszd meg másokkal is!
Szemezgess kedvedre az ajánlóból, olvasd el a többi postomat is 🙂
Kattints a képre és csatlakozz Facebook oldalamhoz, ahova mindig kiteszem a friss postokat, de ezek mellett videókat, képeket, egyéb gondolatokat is találsz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: